Az utóbbi napok arról szólnak a techvilágban, hogy egy rakat cég tiltakozik Trump iszlám országokat érintő beutazási tilalma miatt. De miért ez a nagy rinyálás, hát nem rendes amerikaiak ezek? De. De csak azért, mert engedték őket vagy az őseiket beutazni... nézzük a TOP10 techmigránst!
Steve Jobs – maga a példa. Ha felmerül a kérdés, hogy miért ne basszuk ki az arabokat az országból, ő az első, akit fel szokás hozni, mivel szíriai bevándorló fia. És akármennyire sem vagyunk Apple fanok, azt be kell látni, hogy ő bizony megváltoztatta a számítástechnikát.
Satya Nadella – nézzük a nagy riválist, a Microsoftot. Nadella nem régóta vezeti az MS-t, de gőzerővel viszi a felhőbe a szolgáltatásokat, és nem egyszer olyan termékeket mutatnak be, amire még az Apple is csak irigykedve csettinthet. Ja, amúgy indiai, és egyes források szerint eléggé mélyről küzdötte fel magát.
Sergey Brin – Jöjjön a harmadik techkirály, a Google alapítója. A nevéből azért kitaláljátok, ugye? Oroszországban született, onnan ment át Amerikába, ahol végül társával megcsinálta A Keresőt.
Elon Musk – Netes fizetés, elektormos autó, űrutazás, föld alatti utazás – csak néhány dolog, amit Musk reformál(t) meg. Az igazi vasember, ahogy becézik a kissé kattant feltalálót. Ja, amúgy Dél-Afrikai. (És Trump egyik tanácsadó szervezetének tagja, ami miatt sokan támadják.)
Arash Ferdowsi – a cloud tárhely fasza dolog, és egyre jobb lesz. Az egyik úttörője pedig biztosan a Dropbox, aminek egyik alapítója iráni-amerikai. Irán is az érintett országok között van a kitiltósdiban.
Mark Zuckerberg – A rendszer, amit imádunk utálni, azaz a Facebook alapítója. Ő maga már Amerikában született, de nagyszülei révén német, osztrák, lengyel gyökerekkel rendelkezik.
Mike Krieger – Ha elmész vacsorázni vagy kávézni, és nem osztasz meg róla legalább egy képet, akkor az egész meg se történt. Mindezért különösen hálásak lehetünk Mike-nak, aki Brazíliából érkezett Amerikába, hogy másodmagával megalapítsa az Instagramot.
Brian Chesky – Az Airbnb-t senki sem szereti a saját városában, mert felnyomja az albi árakat de mindenki imádja idegen országokban. A cég amúgy most épp igyekszik segíteni a kitiltott embereknek, hogy ne maradjanak fedél nélkül. Miért? Talán mert az egyik alapítója is külföldön, Oroszországban született.
Travis Kalanick – Emlékeztek még, amikor lehetett itthon faszán „taxizni”? Na, azt köszönhetjük az Ubernek, aminek alapítója cseh és osztrák felmenőkkel rendelkezik. (Edit: Bár az Uber épp jó nagy kaksában van a menekültek miatt.)
Charles Simonyi – A lista végére bedobjuk a magyarbombát is. Simonyi Károly elhagyta a kommunista Magyarországot, hogy amerikában „megalkossa” a Microsoft Office-t, a szoftvert, amin ezt a posztot is írtuk.
Szóval miért épp a techvilág? Mert sok közülük személyesen érintett, és nem csak azért, mert munkatársaik ragadtak külföldön. És talán azért, mert tudják: a 7 milliárdos Föld némileg nagyobb talent pool, mint a 320 milliós Egyesült Államok. Lehet ezt, meg a globalizációt utálni nagyon, de okos emberek nem csak egy országban születnek, hanem sokban. Őket pedig érdemes megszerezni, mert egész szakmákat reformálhatnak meg.
(Borítókép: Banksy. Természetesen.)