Durva hiány alakult ki AMD videokártyákból az utóbbi hetekben, duzzognak is a gamerek rendesen. Persze érthető, sokan akartak venni az ár-érték arányban ütős RX 580-ból, de vagy nem találnak kártyát egyáltalán, vagy drágábban, mint kéne. Miért? Mert a kriptovaluta bányászok felvásárolják a készleteket.
Az utóbbi hetekben nem egy, nem két bejegyzést lehet arról olvasni fórumokon, hogy mennyire nincs a boltokban/webshopokban AMD RX 580-as és 480-as videokártya. Ha pedig épp van készleten, azt valaki felvásárolja pillanatok alatt, elég magas áron. Egy reddites felhasználó például olyan történetet osztott meg, hogy az egy éve 230 euróért vásárolt kártyáját 260-ért adta el fél óra alatt.
Ennyire jók ezek a kártyák?
Nem. Az RX 5XX sorozat a korábbi 4-es ráncfelvarrott változata. Az 580 és a 480 középkategóriás kártyák. Az Nvidia GTX 1060-asával versenyeznek, kicsit a 1070 alatt. Nem lehet azt mondani, hogy ez a szakma csúcsa, de azért ezek már tisztességes, 90-100 ezer forint körüli kártyák. Viszont az AMD-s RX-eknek van egy nagy előnyük: jobbak kriptovaluta bányászatban. Emiatt vásárolják fel a bányászok, mint a gép.
Bányászat? Az mi?
Leegyszerűsítve a felhasználó bérbeadja a számítási teljesítményét, amiért pénzt (kriptovalutát) kap. Nagyon sok olyan feladat van a világon, aminek a számításait így kiszervezik. A kriptovaluták esetében ez sokszor a rendszer fenntartásához szükséges számítások elvégzése, például tranzakciók hitelesítése. Azért jó hozzá a VGA (GPU), mert az ehhez szükséges számításokban ezek hatékonyabbak a klasszikus processzoroknál.
Ja, a Bitcoin izé?
Igen, és nem. A Bitcoin bányászat kicsit már a múlté. Viszont nagyon sok más kriptovaluta van, az egyik üdvöske az Ethereum. Azt most rohadtul megéri bányászni. Az áramfogyasztáshoz mérten előbbit csak durva veszteséggel lehet kikotorni, utóbbit pedig 900% feletti haszonnal.
Elég jól látszik a táblázatból, hogy Ethereummal egy év alatt 410 ezer forintot lehet kaszálni és csak a gépünket kell pörgetni hozzá. Igaz, a bányászat azért öli a videokártyát rendesen, de ha ki is vonjuk a 100 ezer forint körüli VGA árat még úgy is marad 310 ezer forintunk egy évre. Úgy hogy a gépünk ketyegett magában.
Mit zavarja ez a gamereket?
Működik a piac: emelkednek az árak. A bányászok 410 ezres nyereségébe belefér 10-20-30 ezer forint drágulás, viszont egy gamernek ez az összeg már fáj. Ráadásul a bányászok felszívják a piacot. Minden gyártónak véges a kapacitása, és az AMD most nem tud elég gyorsan kártyát szállítani. Mert a "profi" bányászok bizony nem egy VGA-val nyomják, hanem nagyban. Azaz ha valahova beérkezik 10 videokártya, simán megveszik mindet.
Ezért nem tudnak sokan magasabb kategóriás RX kártyákat venni. Ha valahol megjelenik néhány kártya, akkor a fórumokon már megy is, hogy "most azonnal vedd, ha ezt várod, van még 10 darab!" Átfogó kutatást nem végeztünk ugyan, de itthon sem jobb a helyzet. Három ismertebb magyar webshop kínálatát is átnéztük, és bizony nem volt náluk listázva RX470, 480, 570 vagy 580. Logikus, az ilyen folyamatok globálisak.
Mi lesz akkor?
Valószínűleg semmi. Ha egy gamer megunja a várakozást, akkor vesz egy Nvidia kártyát, amivel egyáltalán nem jár rosszul, sőt. De az AMD-t sem biztos, hogy zavarja a helyzet, mert a kártyáit viszik, mint a cukrot, ők is pénzüknél vannak. Csak az jár rosszul, aki tényleg minden áron AMD chipes VGA-t szeretne. De ők meg lehet, hogy jobban teszik, ha ideiglenes elengedik a dolgot, vagy másik kártyát vesznek.
Megjegyzés: János határozattan kérte, hogy tüntessük fel a poszt végén, hogy aki egy ilyen piacon nem elég flexibilis ahhoz, hogy hasonló ár-teljesítmény arányban más, elérhető gyártót válasszon, az szerinte nem jól áll a dolgokhoz (nem pontosan ezt a jelzőt használta).